ABC blockchaina

Z KryptoWiki.info

ABC blockchaina to ponad 700-stronicowa publikacja autorstwa Krzysztofa Bieleckiego opisująca całą gamę zagadnień związanych z blockchainem. Dzięki współpracy z szeregiem mecenasów z branży jest dostępna całkowicie bezpłatnie, zachowując przy tym pełną niezależność.

Poruszane tematy to między innymi wyjaśnienie absolutnych podstaw blockchaina, przedstawienie, na czym polega ta technologia i co potrafi. W kolejnych rozdziałach pojawiają się informacje na temat Bitcoina jako pierwszej kryptowaluty, szereg anegdot (pizza za 10 000 BTC, Silk Road), rozległy opis barwnego świata altcoinów, przedstawienie Ethereum jako globalnego komputera, wyjaśnienie podstaw technicznych działania blockchaina, wyjaśnienie kwestii forków, informacje na temat praktycznych aspektów kryptowalut oraz rozdział dotyczące kupowania kryptowalut, ich przechowywania oraz podstaw użytkowania portfela.


Dokładnie wyjasnione jest jak poslugiwać się eksploratorem bloków, pojawia się wywód na temat anonimowości (czy blockchain to właściwie jest, czy nie jest anonimowy?), opowieść o wydobywaniu kryptowalut i różnym rodzaju łamigłówe kryptograficznych. Oddzielny rozdzial poświęcony jest kryptowalutom jako inwestycjom (wraz z przestrogami przed tym i owym), następnie zostaje przedstawione forum Bitcointalk jako pierwsza tak rozległą społeczność blockchainowa, dla rozluźnienia przedstawione zostaje kilka blockchainowych memów i to, skąd się wzięły, wyjaśnione jest, czym jest ICO, a następne kilkaset stron poświęcono różym projektom funkcjonującym w oparciu o Ethereum (projekty te są pretekstem do pokazania, co można budować na blockchainie oraz umożliwiają wytłumaczenie kilku aspektów tej technologii).


Pojawia się rozdział dotycząćych blockchainów nowej generacji oraz innych typach rozproszonych rejestrów. Wytłumaczone zostaje, jak zrobić własne ICO i dlaczego lepiej tego nie robić. Przedstawiony zostaje konkretny case scamu. W dosyć rozbudowanej formie tłumaczone są różnice pomiędzy standardami tokenów ERC-20 i ERC-721. Pojawia się też rozdział o błędach poznawczych oraz krzyżówki oraz rozdział przedstawiający krajobraz po burzy.